    Littelfuse Inc. Q4006LTTP
    Part No.:
    Q4006LTTP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ4006LTTP.pdf
    Description:
    TRIAC INT TRIG 400V 6A ITO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    QxxxxLTx
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Internally Triggered, Standard
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    65A, 80A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order Q4006LTTP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q4006LTTP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q4006LTTP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q4006LTTP.
    Image Q4006LTTP
    Part Number Q4006LTTP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QxxxxLTx
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Internally Triggered, Standard
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 80A
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)