    Littelfuse Inc. Q4006LH4TP
    Part No.:
    Q4006LH4TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ4006LH4TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO220
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB-L
    1. How to order Q4006LH4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q4006LH4TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q4006LH4TP?
    Image Q4006LH4TP
    Part Number Q4006LH4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)