    Littelfuse Inc. PHS120A6
    Part No.:
    PHS120A6
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPHS120A6.pdf
    Description:
    SSR RELAY SPST-NO 6A
    Shipping
    Inventory:1
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    PHS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    SPST-NO (1 Form A)
    Output Type:
    AC, Proportional Control
    Voltage - Input:
    120VAC
    Voltage - Load:
    Load Current:
    6 A
    On-State Resistance (Max):
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 60°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    UR
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order PHS120A6 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PHS120A6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PHS120A6?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PHS120A6.
    7.How to contact us to get technical supports, such as PHS120A6 pin diagram, PHS120A6 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PHS120A6
    Part Number PHS120A6
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series PHS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount
    Circuit SPST-NO (1 Form A)
    Output Type AC, Proportional Control
    Voltage - Input 120VAC
    Voltage - Load -
    Load Current 6 A
    On-State Resistance (Max) -
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature -20°C ~ 60°C