    Littelfuse Inc. LSIC2SD120A20A
    Part No.:
    LSIC2SD120A20A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLSIC2SD120A20A.pdf
    Description:
    DIODE SIC 1.2KV 54.5A TO220L
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    54.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 20 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    1142pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220-2L
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order LSIC2SD120A20A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LSIC2SD120A20A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LSIC2SD120A20A?
    Image LSIC2SD120A20A
    Part Number LSIC2SD120A20A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 54.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 20 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F 1142pF @ 1V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2L
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C