    Littelfuse Inc. LJ6004D8TP
    Part No.:
    LJ6004D8TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    LJxx04xx
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    20 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order LJ6004D8TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LJ6004D8TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LJ6004D8TP?
    Image LJ6004D8TP
    Part Number LJ6004D8TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series LJxx04xx
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)