    Littelfuse Inc. L601E6RP
    Part No.:
    L601E6RP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL601E6RP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    1 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    16.7A, 20A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92
    1. How to order L601E6RP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L601E6RP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L601E6RP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L601E6RP.
    7.How to contact us to get technical supports, such as L601E6RP pin diagram, L601E6RP datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image L601E6RP
    Part Number L601E6RP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 1 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16.7A, 20A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C (TJ)