    Littelfuse Inc. L4008D6RP
    Part No.:
    L4008D6RP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL4008D6RP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    65A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order L4008D6RP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L4008D6RP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L4008D6RP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4008D6RP.
    Image L4008D6RP
    Part Number L4008D6RP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)