    Littelfuse Inc. L4006V6TP
    Part No.:
    L4006V6TP
    Package:
    TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL4006V6TP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 400V 6A TO251
    Package/Case:
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    50A, 60A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-251 (V-Pak/I-Pak)
    1. How to order L4006V6TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L4006V6TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L4006V6TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4006V6TP.
    Image L4006V6TP
    Part Number L4006V6TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 50A, 60A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)