    Littelfuse Inc. L4004L3TP
    Part No.:
    L4004L3TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL4004L3TP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    33A, 40A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    3 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    5 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220 Isolated Tab
    1. How to order L4004L3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L4004L3TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L4004L3TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4004L3TP.
    Image L4004L3TP
    Part Number L4004L3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 33A, 40A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 3 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 5 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)