    Littelfuse Inc. L2006D5RP
    Part No.:
    L2006D5RP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL2006D5RP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 200V 6A TO252
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    200 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    50A, 60A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order L2006D5RP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L2006D5RP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L2006D5RP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L2006D5RP.
    Image L2006D5RP
    Part Number L2006D5RP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 200 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 50A, 60A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)