    Littelfuse Inc. D6015L52
    Part No.:
    D6015L52
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedD6015L52.pdf
    Description:
    DIODE GP 600V 9.5A TO220
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    9.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 9.5 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    4 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220 Isolated Tab
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 125°C
    1. How to order D6015L52 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the D6015L52 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of D6015L52?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of D6015L52.
    7.How to contact us to get technical supports, such as D6015L52 pin diagram, D6015L52 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image D6015L52TP D6015L52
    Part Number D6015L52TP D6015L52
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
    Packaging Tube Bulk
    Product Status Active Discontinued at Digi-Key
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 9.5A 9.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 15 A 1.6 V @ 9.5 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 4 µs 4 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package ITO-220AB TO-220 Isolated Tab
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C