    Littelfuse Inc. BTA25-600CW3G
    Part No.:
    BTA25-600CW3G
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBTA25-600CW3G.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 25A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    250A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order BTA25-600CW3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BTA25-600CW3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA25-600CW3G?
    Image BTA25-600CW3G BTA25-800CW3G BTA25H-600CW3G BTA25H-800CW3G
    Part Number BTA25-600CW3G BTA25-800CW3G BTA25H-600CW3G BTA25H-800CW3G
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Obsolete Obsolete
    Triac Type Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Off State 600 V 800 V 600 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A @ 60Hz 250A @ 60Hz 250A @ 60Hz 250A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA