    Littelfuse Inc. 5KP190CA
    Part No.:
    5KP190CA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    P600, Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited5KP190CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 190VWM 310VC P600
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    P600, Axial
    Series:
    5KP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    190V
    Voltage - Breakdown (Min):
    211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    310V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    16.5A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    P600
    1. How to order 5KP190CA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 5KP190CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 5KP190CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP190CA.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 5KP190CA pin diagram, 5KP190CA datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 5KP190CA
    Part Number 5KP190CA
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case P600, Axial
    Series 5KP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 190V
    Voltage - Breakdown (Min) 211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 310V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.5A
    Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)