    Littelfuse Inc. 0885002.DR
    Part No.:
    0885002.DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0885002.DR.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MOUNT 2A 500VDC 2SMD
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    NANO²® 885
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    2 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    500 V
    Response Time:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    4.7
    Approval Agency:
    cURus, TUV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.428" L x 0.188" W x 0.188" H (10.86mm x 4.78mm x 4.78mm)
    1. How to order 0885002.DR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0885002.DR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0885002.DR?
    Image 0885002.DR
    Part Number 0885002.DR
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series NANO²® 885
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Mounting Type Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 2 A
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 500 V
    Response Time -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
    Melting I²t 4.7
    Approval Agency cURus, TUV
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Color -
    Size / Dimension 0.428" L x 0.188" W x 0.188" H (10.86mm x 4.78mm x 4.78mm)