    Littelfuse Inc. 0501020.WRA
    Part No.:
    0501020.WRA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0501020.WRA.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MOUNT 20A 32VDC 1206
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    501A
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    20 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    32 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    150A
    Melting I²t:
    86.36
    Approval Agency:
    CSA, cURus
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm)
    1. How to order 0501020.WRA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0501020.WRA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0501020.WRA?
    Image 0501020.WR 0501020.WRA 0501020.WRS
    Part Number 0501020.WR 0501020.WRA 0501020.WRS
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 501 501A 501
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Current Rating (Amps) 20 A 20 A 20 A
    Voltage Rating - AC - - -
    Voltage Rating - DC 32 V 32 V 32 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 150A 150A 150A
    Melting I²t 54.76 86.36 54.76
    Approval Agency CSA, UL CSA, cURus CSA, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 150°C
    Color - - -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm)