    Littelfuse Inc. 0477.500MXP
    Part No.:
    0477.500MXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0477.500MXP.pdf
    Description:
    FUSE CERM 500MA 500VAC 400VDC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    477
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Ceramic
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    500 V
    Voltage Rating - DC:
    400 V
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A AC, 1.5kA DC
    Melting I²t:
    0.3
    Approval Agency:
    cULus, SEMKO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order 0477.500MXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0477.500MXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0477.500MXP?
    Image 047706.3MXP 0477002.MXP 04773.15MXP 0477004.MXP 0477.500MXP
    Part Number 047706.3MXP 0477002.MXP 04773.15MXP 0477004.MXP 0477.500MXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 477 477 477 477 477
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Current Rating (Amps) 6.3 A 2 A 3.15 A 4 A 500 mA
    Voltage Rating - AC 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
    Voltage Rating - DC 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 500A DC 100A AC, 1.5kA DC 100A AC, 1.5kA DC 100A AC, 500A DC 100A AC, 1.5kA DC
    Melting I²t 121.451 9.12 50.109 52.48 0.3
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)