    Littelfuse Inc. 0441006.WRA
    Part No.:
    0441006.WRA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0441006.WRA.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MOUNT 6A 32VDC 0603
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    441A
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    6 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    32 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    2.6049
    Approval Agency:
    CE, cURus
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
    1. How to order 0441006.WRA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0441006.WRA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0441006.WRA?
    Image 0441006.WR 0441006.WRA
    Part Number 0441006.WR 0441006.WRA
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 441 441A
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded) Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 6 A 6 A
    Voltage Rating - AC - -
    Voltage Rating - DC 32 V 32 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 50A
    Melting I²t 2.6049 2.6049
    Approval Agency CSA, UL CE, cURus
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
    Color - -
    Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm) 0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)