    Littelfuse Inc. 0437.500WR
    Part No.:
    0437.500WR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0437.500WR.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    437
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    63 V
    Voltage Rating - DC:
    63 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    0.018
    Approval Agency:
    CSA, UR
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)
    1. How to order 0437.500WR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0437.500WR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0437.500WR?
    Image 0437.375WR 0437.250WR 0437.500WR 0437001.WR 0437008.WR
    Part Number 0437.375WR 0437.250WR 0437.500WR 0437001.WR 0437008.WR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 437 437 437 437 437
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Current Rating (Amps) 375 mA 250 mA 500 mA 1 A 8 A
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 63 V 63 V 32 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 63 V 63 V 35 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 50A 50A 50A 50A
    Melting I²t 0.01 0.003 0.018 0.1 6.4
    Approval Agency CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)