    Littelfuse Inc. 0312005.MXP
    Part No.:
    0312005.MXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0312005.MXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    312
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    5 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    200A
    Melting I²t:
    50.0
    Approval Agency:
    CE, CSA, KC, PSE, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
    1. How to order 0312005.MXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0312005.MXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0312005.MXP?
    Image 0312005.HXP 0312005.MXP 0312005.VXP
    Part Number 0312005.HXP 0312005.MXP 0312005.VXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 312 312 312
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 5 A 5 A 5 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A 200A 200A
    Melting I²t 50.0 50.0 50.0
    Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, UL CE, CSA, KC, PSE, UL CE, CSA, KC, PSE, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - -
    Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)