    Littelfuse Inc. 026301.5WRT1L
    Part No.:
    026301.5WRT1L
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited026301.5WRT1L.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    PICO® II 263
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    1.5 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    0.398
    Approval Agency:
    CSA, PSE, UR
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
    1. How to order 026301.5WRT1L on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 026301.5WRT1L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 026301.5WRT1L?
    Image 026301.5MXL 026301.5WRT1L 026301.5HAT1L
    Part Number 026301.5MXL 026301.5WRT1L 026301.5HAT1L
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series PICO® II 263 PICO® II 263 PICO® II 263
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Current Rating (Amps) 1.5 A 1.5 A 1.5 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 50A 50A
    Melting I²t 0.398 0.398 0.398
    Approval Agency CSA, PSE, UR CSA, PSE, UR CSA, PSE, UR
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - -
    Size / Dimension 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)