    Littelfuse Inc. 0251.500NRT1L
    Part No.:
    0251.500NRT1L
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0251.500NRT1L.pdf
    Description:
    FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    PICO® II 251
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A AC, 300A DC
    Melting I²t:
    0.0598
    Approval Agency:
    CCC, CSA, cURus, TUV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
    1. How to order 0251.500NRT1L on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0251.500NRT1L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0251.500NRT1L?
    Image 0251.500NRT1L 0251001.NRT1L 0251007.MRT1L 0251005.NRT1L 0251005.MXL
    Part Number 0251.500NRT1L 0251001.NRT1L 0251007.MRT1L 0251005.NRT1L 0251005.MXL
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series PICO® II 251 PICO® II 251 PICO® II 251 PICO® II 251 PICO® II 251
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Current Rating (Amps) 500 mA 1 A 7 A 5 A 5 A
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC
    Melting I²t 0.0598 0.256 10.4 4.14 4.14
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)