    Littelfuse Inc. 0225.500MXP
    Part No.:
    0225.500MXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0225.500MXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
    Shipping
    Inventory:529
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    225
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A AC, 10kA DC
    Melting I²t:
    0.365
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
    1. How to order 0225.500MXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0225.500MXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0225.500MXP?
    Image 0225002.MXP 022501.5MXP 0225002.HXP 022502.5MXP 0225.500MXP
    Part Number 0225002.MXP 022501.5MXP 0225002.HXP 022502.5MXP 0225.500MXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 225 225 225 225 225
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 2 A 1.5 A 2 A 2.5 A 500 mA
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 10kA DC 35A AC, 10kA DC 100A AC, 10kA DC 100A AC, 10kA DC 35A AC, 10kA DC
    Melting I²t 1.5 0.8 1.5 2.68 0.365
    Approval Agency CE, CSA, PSE, UL CE, CSA, PSE, UL CE, CSA, PSE, UL CE, CSA, PSE, UL CE, CSA, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)