    Littelfuse Inc. 021806.3VXP
    Part No.:
    021806.3VXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited021806.3VXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
    Series:
    218
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    63A
    Melting I²t:
    198.5
    Approval Agency:
    CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)