    Littelfuse Inc. 021806.3MXBP
    Part No.:
    021806.3MXBP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited021806.3MXBP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
    Series:
    218
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    63A
    Melting I²t:
    198.5
    Approval Agency:
    CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order 021806.3MXBP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 021806.3MXBP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 021806.3MXBP?
    Image 021806.3HXP 021806.3MXBP 021806.3MXEP 021806.3MXF34P 021806.3MXP
    Part Number 021806.3HXP 021806.3MXBP 021806.3MXEP 021806.3MXF34P 021806.3MXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 218 218 218 218 218
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Through Hole Through Hole Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 6.3 A 6.3 A 6.3 A 6.3 A 6.3 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 63A 63A 63A 63A 63A
    Melting I²t 198.5 198.5 198.5 198.5 198.5
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)