    Littelfuse Inc. 02173.15TXP
    Part No.:
    02173.15TXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited02173.15TXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
    Shipping
    Inventory:70
    Series:
    217
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    3.15 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    17.72
    Approval Agency:
    BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order 02173.15TXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 02173.15TXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 02173.15TXP?
    Image 02173.15MXP 02173.15MXEP 02173.15HXP 02173.15MXBP 02173.15TXP
    Part Number 02173.15MXP 02173.15MXEP 02173.15HXP 02173.15MXBP 02173.15TXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 217 217 217 217 217
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Through Hole Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 3.15 A 3.15 A 3.15 A 3.15 A 3.15 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A 35A 35A 35A 35A
    Melting I²t 17.72 17.72 17.72 17.72 17.72
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)