    Littelfuse Inc. 021701.6VXP
    Part No.:
    021701.6VXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited021701.6VXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
    Shipping
    Inventory:10
    Series:
    217
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    1.6 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    4.615
    Approval Agency:
    CCC, CE, CSA,KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)