    Littelfuse Inc. 0216.800HXP
    Part No.:
    0216.800HXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0216.800HXP.pdf
    Description:
    FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
    Shipping
    Inventory:4
    Series:
    216
    Fuse Type:
    Cartridge, Ceramic
    Current Rating (Amps):
    800 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    1.5kA
    Melting I²t:
    0.285
    Approval Agency:
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)