    Littelfuse Inc. 016001.5MR
    Part No.:
    016001.5MR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited016001.5MR.pdf
    Description:
    FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    NANO²® 160
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    1.5 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    15.21
    Approval Agency:
    cULus
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm)
    1. How to order 016001.5MR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 016001.5MR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 016001.5MR?
    Image 016001.5MR
    Part Number 016001.5MR
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series NANO²® 160
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Mounting Type Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 1.5 A
    Voltage Rating - AC 250 V
    Voltage Rating - DC -
    Response Time Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
    Melting I²t 15.21
    Approval Agency cULus
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Color -
    Size / Dimension 0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm)