    LEM USA Inc. LT 4000-S/SP35
    Part No.:
    LT 4000-S/SP35
    Manufacturer:
    LEM USA Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module, Single Pass Through
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT 4000-S/SP35.pdf
    Description:
    TRANSDUCER
    Manufacturer:
    LEM USA Inc.
    Series:
    LT
    Package/Case:
    Module, Single Pass Through
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC/DC
    Sensor Type:
    Current Transducer
    Current - Sensing:
    4000A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Sensitivity:
    Frequency:
    DC ~ 100kHz
    Linearity:
    ±0.1%
    Accuracy:
    ±0.5%
    Voltage - Supply:
    24V
    Response Time:
    1µs
    Current - Supply (Max):
    41mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Bidirectional
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order LT 4000-S/SP35 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT 4000-S/SP35 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT 4000-S/SP35?
    Image LT 4000-S/SP34 LT 4000-S LT 4000-S/SP32 LT 4000-S/SP35 LT 4000-T/SP40
    Part Number LT 4000-S/SP34 LT 4000-S LT 4000-S/SP32 LT 4000-S/SP35 LT 4000-T/SP40
    Manufacturer LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc. LEM USA Inc.
    Series LT * - LT LT
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC/DC - - AC/DC AC/DC
    Sensor Type Hall Effect, Closed Loop - - Current Transducer Hall Effect, Closed Loop
    Current - Sensing 4000A - - 4000A 4000A
    Number of Channels 1 - - 1 1
    Output Current - - - Current
    Sensitivity - - - - -
    Frequency DC ~ 100kHz - - DC ~ 100kHz DC ~ 100kHz
    Linearity ±0.1% - - ±0.1% ±0.1%
    Accuracy ±0.5% - - ±0.5% ±0.5%
    Voltage - Supply ±24V - - 24V ±24V
    Response Time 1µs - - 1µs 1µs
    Current - Supply (Max) - - - 41mA -
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C - - -40°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C