| Image |  |
| Part Number | FOCOSMASS-2.0X3.0 | FOCOSMASS-0.5X1.0 | FOCOSMASS-0.5X2.2 | FOCOSMASS-1.0X2.2 |
| Manufacturer | L-com | L-com | L-com | L-com |
| Series | FOC | FOC | FOC | FOC |
| Packaging | Bag | Bag | Bag | Bag |
| Product Status | Active | Active | Active | Active |
| Connector Style | SMA | SMA | SMA | SMA |
| Connector Type | Plug | Plug | Plug | Plug |
| Simplex/Duplex | Simplex | Simplex | Simplex | Simplex |
| Mode | POF | POF | POF | POF |
| Fiber Core Diameter | 2000µm | 500µm | 500µm | 1000µm |
| Fiber Cladding Diameter | - | - | - | - |
| Cable Diameter | 3.0mm | 1.0mm | 2.2mm | 2.2mm |