    Laird Thermal Systems, Inc. UT4-12-30-F2
    Part No.:
    UT4-12-30-F2
    Manufacturer:
    Laird Thermal Systems, Inc.
    Category:
    Thermoelectric, Peltier Modules
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUT4-12-30-F2.pdf
    Description:
    THERMOELECT
    Manufacturer:
    Laird Thermal Systems, Inc.
    Series:
    UltraTEC™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Size / Dimension:
    Square - 30.00mm L x 30.00mm W
    Qmax @ Th:
    12.0W @ 25°C
    Delta Tmax @ Th:
    68°C @ 25°C
    Height:
    3.20mm
    Number of Stages:
    1
    Current - Max:
    3.9 A
    Voltage - Max:
    14.4 V
    Resistance:
    Operating Temperature:
    Features:
    Lead Wires
    1. How to order UT4-12-30-F2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UT4-12-30-F2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UT4-12-30-F2?
    Image UT4-12-30-F1 UT4-12-30-F2 UT4-12-40-FI UT4-7-30-F1
    Part Number UT4-12-30-F1 UT4-12-30-F2 UT4-12-40-FI UT4-7-30-F1
    Series UltraTEC™ UltraTEC™ UltraTEC™ UltraTEC™
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
    Size / Dimension Square - 30.00mm L x 30.00mm W Square - 30.00mm L x 30.00mm W Square - 40.00mm L x 40.00mm W Square - 30.00mm L x 30.00mm W
    Qmax @ Th 16.0W @ 25°C 12.0W @ 25°C 1.0W @ 25°C 18.0W @ 25°C
    Delta Tmax @ Th 68°C @ 25°C 68°C @ 25°C 70°C @ 25°C 70°C @ 25°C
    Height 3.20mm 3.20mm 4.70mm 4.70mm
    Number of Stages 1 1 1 1
    Current - Max 3.9 A 3.9 A 3.8 A 3.8 A
    Voltage - Max 14.4 V 14.4 V 14.4 V 8.1 V