    KYOCERA AVX TPSE227K016R0150
    Part No.:
    TPSE227K016R0150
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TPS
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    150mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TPSE227K016R0150 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TPSE227K016R0150 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSE227K016R0150?
    Image TPSE227K016R0150
    Part Number TPSE227K016R0150
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TPS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)