    KYOCERA AVX TAP155M025CRS
    Part No.:
    TAP155M025CRS
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 1.5UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAP155M025CRS on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TAP155M025CRS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP155M025CRS?
    Image TAP155M025CRS
    Part Number TAP155M025CRS
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)