    KYOCERA AVX TAJD476M010RNJ
    Part No.:
    TAJD476M010RNJ
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 20% 10V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TAJD476M010RNJ on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TAJD476M010RNJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJD476M010RNJ?
    Image TAJD476M010RNJ TAJD476M010RNJV
    Part Number TAJD476M010RNJ TAJD476M010RNJV
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series TAJ TAJ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm 400mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)