    KYOCERA AVX REF0816471M016K
    Part No.:
    REF0816471M016K
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedREF0816471M016K.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
    Shipping
    Inventory:880
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Package/Case:
    Series:
    REF
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    522.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.045 A @ 100 kHz
    Impedance:
    55 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order REF0816471M016K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the REF0816471M016K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of REF0816471M016K?
    Image REF0816471M016K
    Part Number REF0816471M016K
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Package/Case
    Series REF
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 522.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.045 A @ 100 kHz
    Impedance 55 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)