    KYOCERA AVX F931C226MAA
    Part No.:
    F931C226MAA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 16V 1206
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F93
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F931C226MAA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the F931C226MAA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F931C226MAA?
    Image F931C226MAA F931C226MAAAJ6
    Part Number F931C226MAA F931C226MAAAJ6
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series F93 F93-AJ6
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Obsolete
    Capacitance 22 µF 22 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm @ 100kHz 3Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)