    KYOCERA AVX F930G227KBA
    Part No.:
    F930G227KBA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 10% 4V 1411
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F93
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    4 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.091" (2.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F930G227KBA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the F930G227KBA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F930G227KBA?
    Image F930G227KBA
    Part Number F930G227KBA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F93
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.091" (2.30mm)