    KYOCERA AVX F920G336MAA
    Part No.:
    F920G336MAA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 33UF 20% 4V 1206
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F92
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F920G336MAA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the F920G336MAA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F920G336MAA?
    Image F920G336MAA
    Part Number F920G336MAA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F92
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)