    KYOCERA AVX F720J108MMC
    Part No.:
    F720J108MMC
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2824 (7260 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2824
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    F72, Frameless™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    140mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    M
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order F720J108MMC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the F720J108MMC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F720J108MMC?
    Image F720J108MMC
    Part Number F720J108MMC
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series F72, Frameless™
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)