    KYOCERA AVX 08055J7R5BBTTR
    Part No.:
    08055J7R5BBTTR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Thin Film Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08055J7R5BBTTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 7.5PF 50V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Accu-P®
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    7.5 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    50 V
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.044" (1.13mm)
    1. How to order 08055J7R5BBTTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08055J7R5BBTTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055J7R5BBTTR?
    Image 08055J7R5BBTTR
    Part Number 08055J7R5BBTTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-P®
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 7.5 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 50 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)