    KYOCERA AVX 08055J6R2BBTTR
    Part No.:
    08055J6R2BBTTR
    Category:
    Thin Film Capacitors
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08055J6R2BBTTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 6.2PF 50V 0805
    Series:
    Accu-P®
    Capacitance:
    6.2 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    50 V
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.044" (1.13mm)
    1. How to order 08055J6R2BBTTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08055J6R2BBTTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055J6R2BBTTR?
    Image 08055J6R2BBTTR
    Part Number 08055J6R2BBTTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-P®
    Product Status Active
    Capacitance 6.2 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 50 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)