    KYOCERA AVX 08055J180FBTTR
    Part No.:
    08055J180FBTTR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08055J180FBTTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 18PF 50V 0805
    Series:
    Accu-P®
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    18 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.044" (1.13mm)
    1. How to order 08055J180FBTTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08055J180FBTTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055J180FBTTR?
    Image 08055J180FBTTR
    Part Number 08055J180FBTTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-P®
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 18 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)