    KYOCERA AVX 08055J150FAWTR
    Part No.:
    08055J150FAWTR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08055J150FAWTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 15PF 50V 0805
    Series:
    Accu-F®
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    15 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.029" (0.73mm)
    1. How to order 08055J150FAWTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08055J150FAWTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055J150FAWTR?
    Image 08055J150FAWTR
    Part Number 08055J150FAWTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-F®
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 15 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.029" (0.73mm)