    KYOCERA AVX 08051K120FBTTR
    Part No.:
    08051K120FBTTR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Thin Film Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08051K120FBTTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 12PF 100V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Accu-P®
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    12 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100 V
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.044" (1.13mm)
    1. How to order 08051K120FBTTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08051K120FBTTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08051K120FBTTR?
    Image 08051K120FBTTR
    Part Number 08051K120FBTTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-P®
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 12 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)