    KYOCERA AVX 06035J5R6BBSTR
    Part No.:
    06035J5R6BBSTR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Thin Film Capacitors
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited06035J5R6BBSTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Accu-P®
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5.6 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    50 V
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.029" (0.73mm)
    1. How to order 06035J5R6BBSTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 06035J5R6BBSTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06035J5R6BBSTR?
    Image 06035J5R6BBSTR 06035J5R6BBSTR\500
    Part Number 06035J5R6BBSTR 06035J5R6BBSTR\500
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series Accu-P® *
    Package/Case 0603 (1608 Metric) -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 5.6 pF -
    Tolerance ±0.1pF -
    Voltage - Rated 50 V -
    Mounting Type Surface Mount -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -
    Features RF, High Q, Low Loss -
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) -
    Height - Seated (Max) 0.029" (0.73mm) -