    KYOCERA AVX 04023J2R6BBWTR
    Part No.:
    04023J2R6BBWTR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited04023J2R6BBWTR.pdf
    Description:
    CAP THIN FILM 2.6PF 25V 0402
    Capacitance:
    2.6 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    25 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)
    1. How to order 04023J2R6BBWTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 04023J2R6BBWTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 04023J2R6BBWTR?
    Image 04023J2R6BBWTR\500 04023J2R6BBWTR
    Part Number 04023J2R6BBWTR\500 04023J2R6BBWTR
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series Accu-P® Accu-P®
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.6 pF 2.6 pF
    Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)