    KYOCERA AVX 0201YK100FBSTR
    Part No.:
    0201YK100FBSTR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Thin Film Capacitors
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0201YK100FBSTR.pdf
    Description:
    ACCU-F/P
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Accu-P®
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
    Height - Seated (Max):
    0.011" (0.28mm)
    1. How to order 0201YK100FBSTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0201YK100FBSTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0201YK100FBSTR?
    Image 0201YK100FBSTR
    Part Number 0201YK100FBSTR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Accu-P®
    Package/Case 0201 (0603 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 16 V
    Mounting Type Surface Mount
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features RF, High Q, Low Loss
    Size / Dimension 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
    Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)