    KOINO NF25W-PEMY11
    Part No.:
    NF25W-PEMY11
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNF25W-PEMY11.pdf
    Description:
    SWITCH E-STOP 6A 250V
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    NF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Reset Operation:
    Circuit:
    SPST-NO + SPST-NC
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Features:
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C
    Illumination Voltage (Nominal):
    1. How to order NF25W-PEMY11 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NF25W-PEMY11 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NF25W-PEMY11?
    Image NF25W-PEMR11 NF25W-PEMY11 NF25W-PEMG11 NF25W-PERG11 NF25W-PERY11
    Part Number NF25W-PEMR11 NF25W-PEMY11 NF25W-PEMG11 NF25W-PERG11 NF25W-PERY11
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series NF NF NF NF NF
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Reset Operation - - - Twist Twist
    Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom Off-On Off-On
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C