    KOINO KSEB2261A-22
    Part No.:
    KSEB2261A-22
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKSEB2261A-22.pdf
    Description:
    SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 250V
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    KSE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Reset Operation:
    Twist
    Circuit:
    4PST-2NO/2NC
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.00mm Dia
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Illumination Voltage (Nominal):
    110 VAC