    KOINO KPB25EM-11-G
    Part No.:
    KPB25EM-11-G
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKPB25EM-11-G.pdf
    Description:
    SWITCH E-STOP 5A 250V
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Reset Operation:
    Circuit:
    SPST-NO + SPST-NC
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Features:
    Current Rating (Amps):
    5A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP40
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Illumination Voltage (Nominal):
    1. How to order KPB25EM-11-G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KPB25EM-11-G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KPB25EM-11-G?
    Image KPB25EM-11-Y KPB25EM-11-G KPB25EM-11-R KPB25EM-22-G KPB25EM-22-R
    Part Number KPB25EM-11-Y KPB25EM-11-G KPB25EM-11-R KPB25EM-22-G KPB25EM-22-R
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series K K K K K
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Reset Operation - - - - -
    Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Ingress Protection IP40 IP40 IP40 IP40 IP40
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C